Çözümler

Tohumlarımız sağlıklı ve göze hoş gelen sebzelerin temelini oluşturur. Dünya nüfusu artmaya devam ettikçe, gıdaya yönelik talep de artmaktadır. Bu nedenle, bizler tarımsal ürün uzmanları ve pazarlama uzmanları olarak bütün sebze tedarik zinciri ile çok yakın temas halindeyiz. Islah çalışmalarımızda, önceliklerimizi doğru tayin edebilmek için pazar gelişmelerini, tüketici trendlerini ve demografik değişiklikleri yakından takip etmekteyiz. Bu da çeşitli sosyal zorluklara karşı çözümler getirebilen çeşitler geliştirmemizi sağlıyor.

Tat ve doku

Rijk Zwaan için tat ve doku bütün ıslah çalışmalarında çok ciddi bir rol oynamaktadır. Bizler damak tadı açısından, gerçekten ön plana çıkan çeşitler sunmaktayız. Bu özellikler standart bir ürüne genişlik ve derinlik katmaktadır. Örneğin, Kuzey Avrupalı tüketicilerin daha küçük kavunları tercih etmesinden dolayı, leziz “piel de sapo” kavununun daha kompakt bir versiyonunu geliştirdik. Bir diğer örnek ise daha az yağ çeken ve bu sayede kızartması daha kolay patlıcanımızdır.

Verimlilik ve raf ömrü

Bir ıslah şirketi olarak ince ayar bizim DNA’mız diyebiliriz. Örneğin, sanayi şirketleri için çok daha yüksek bir kar getirmesi için biraz daha küçük çekirdek boşluğuna sahip kavunlar geliştirmemiz gerekiyor. Ya da üreticiler için budama işini azaltmak üzere daha az dolgunluğa sahip bir domates bitkisi geliştirebiliriz. Teknolojideki gelişmeler de bazı ıslah faaliyetlerini etkileyebiliyor. Örneğin mekanik hasadı mümkün kılmak için tek tip büyüyen ıspanak üzerinde çalışıyoruz.

Kalite ve Tutarlılık

Her şeyden önce, tüketiciler sebzeleri görünüşlerine bakarak tercih ediyorlar, bu nedenle net ve çekici sunum çok önemli. Bizler bu alanda kendimizi yüksek kalite standartlarımız sayesinde farklı kılıyoruz. Çünkü bizler tohumlarımız sayesinde maksimum verimi elde ederken nihai üründe minimum şekil ya da renk sapmasına izin veriyoruz. Ayrıca ürünlerimizi kendilerine has bazı özelliklerle donatıyoruz, örneğin içi kıpkırmızı bir domates ya da yolda geçen süre ne kadar olursa olsun her zaman mükemmel bir tada sahip bir kavun gibi.

Üretim ve Sürdürülebilirlik

Yerel çeşitlerin geliştirilmesi ve metrekare başına verimin artırılması gibi sebze üretiminin sürdürülebilirliğinin artırılmasına çok büyük bir katkı yapıyoruz. Hastalıklara ve salgınlara karşı dirençler, üreticilerin mahsul koruma ilaçlarını azaltmasını sağlıyor. Ayrıca sürdürülebilir mahsul üretim tekniklerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayarak organik ya da hydroponic (topraksız) üretim için çok geniş bir çeşit yelpazesi sunuyoruz.

Kolaylık ve çeşitlilik

Bizler her bir ürün için farklı kolaylık çözümleri sunmaktayız. Doğanın bize bahşettiği bu muazzam çeşitlilik içerisinde düzenli olarak yeni tipler ve renkler geliştirmekteyiz. Örneğin, dolma için ideal diyebileceğimiz tıknaz bir domates çeşidinin yanı sıra sağlıklı atıştırmalık için ideal sayılabilecek kokteyl hıyar ile fark yaratıyoruz. Ayrıca “kendin yetiştir” trendi de bizim için çok önemli. “Kök marullarımız” tüketicilerimizin taze marul yapraklarını kendi kendilerine toplamasına yardımcı oluyor.

Sağlık ve beslenme

İnsanlar ne kadar çok sebze yerse o kadar iyidir. Bu nedenle her türlü sebzeyi çekici ve hazır hale getirmeye uğraşıyoruz. Ayrıca, çeşitlerimizin sağlık üzerindeki faydaları hakkında veri topluyoruz. Bu sayede ortaklarımız bazı sebzeleri ön plana çıkarırken bu bilgileri kullanabiliyorlar. Afrika’nın doğu kesimleri için bazı yerel mahsullerden üretken çeşitler geliştiriyoruz. Bu da bir yandan yerel çiftçilerin gelirlerini artırmamıza bir yandan da genel sebze tüketimini artırmamıza yardımcı oluyor.