FAO International Year of Fruit & Vegetables

Uluslararası Meyve ve Sebze Yılı

Meyve ve sebzeler her şekil, boyut ve renkte gelir. Çiğ veya pişmiş. Tatlı ya da acı. Yumuşak, gevrek veya keskin. Hepsi benzersiz ve özel. Lif, vitamin ve minerallerle dolu. Meyve ve sebzeler sadece tabağınızı doldurmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı beslenmenin de parçasıdır. Bu nedenle, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün 2021'de meyve ve sebzeleri sıklıkla gündemde tutmasının iyi bir nedeni var!

Sosyal medyada #IYFV tagına katılın

Meyveler ve sebzeler, beslenmenizin temeli

Bu yıl, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) meyve ve sebzelerin insan beslenmesi ve sağlığındaki önemi konusunda ekstra farkındalık yaratıyor. Meyve ve sebzeler de BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (Sustainable Development Goals) ulaşılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Tohumlar: Meyve ve sebzelerin temeli

Renk, tat, raf ömrü, verim ve dayanımlar... Küçük bir sebze tohumu tüm bu özelliklerden oluşur. Peki sırrı nedir? Bu doğal bir üründür, dolayısıyla bir malzeme listesini karıştırıp hazırlamak kadar basit değildir. Besin zincirinin en başında becerikli ellerden çıkacak sebze üreticiliği gerekmektedir.

Islah: Çeşitleri melezlemek ve seçmek

Tohum şirketi olarak sağlıklı ve çekici sebze çeşitleri geliştirmek için sürekli çalışıyoruz. Amacımız, üreticilerin, perakendecilerin ve tüketicilerin ihtiyaçlarını mümkün olduğunca çok sayıda ihtiyacı karşılayan sebze çeşitlerini üretmektir. Bu zorlu bir görevdir. Islahçılarımız, istenen tüm özelliklere sahip bir çeşit geliştirinceye kadar, gerekli olduğu sürece sebze çeşitlerini melezlemeye ve seçmeye devam etmektedir. Bu da ortalama olarak 6 ila 16 yıl sürebilir.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Katkı

Gezegenimizi sürdürülebilir bir şekilde korumak ve herkesin lezzetli, sağlıklı ve besleyici sebzelere erişimini sağlamak için yetiştirme, hasat ve işleme alanlarında sürekli olarak gelişmemiz gerekiyor. Daha iyi dayanımlara, daha yüksek verime ve iyileştirilmiş raf ömrüne sahip daha sağlam çeşitler üreterek, sebzelerin daha sürdürülebilir ve verimli üretimine ve işlenmesine katkıda bulunuyoruz. Sağlıklı bir geleceği paylaşma misyonumuza bu şekilde anlam veriyoruz.