Silky Pink

Silky Pink

Çeşitlilik, pazarın büyümesine fırsat verir. Rijk Zwaan olarak bizler her zaman mevcut çeşitlerimizin güçlü yanlarıyla birleştirebileceğimiz yeni özellikler arayışındayız. İşte bu sayede pembe renkli ve hafif aromalı Asya domateslerini keşfederek eşsiz Silky Pink© domates çeşitlerimizi geliştirdik.

Dışı yumuşak, içi kuvvetli

Silky Pink çeşitleri iki farklı dünyanın en güçlü yanlarını bir araya getiriyor: menşei Japonya olan pembe domateslerin eşsiz görüntüsü ve aromalı tadı ile Rijk Zwaan çeşitlerinin sağlamlığı ve yüksek verimi.

Bütün Silky Pink domates çeşitleri aşağıdakilerle kendilerini diğerlerinden ayırır:

  • Yarı saydam bir kabuk içerisinde pembe et
  • Hafif asitli doğal tatlı bir lezzet
  • Sulu ancak sert
  • Sağlam bitki

Yeni segment

Silky Pink domateslerinin 2 tipi var: kokteyl domates ya da ince salkım domates. Kokteyl domatesler erken hasat ve yüksek verime sahip. Salkım domatesler ise güçlü meyve tutumuna sahip. Bu, Silky Pink çeşitlerinin verimli olduğu anlamına geliyor.

Pembe domatesler, hem renk hem de aroma açısından kırmızı domateslerden farklılık gösteren yeni bir pazar segmentinin oluşmasını sağladı. Böylece gıda hizmetleri şirketleri kendilerini rakiplerinden farklı kılabilmek için pembe domatesleri kullanabiliyor.

 

xxx

Diversification opens up opportunities for market expansion. At Rijk Zwaan, we search worldwide for new traits to combine with our existing varieties’ strengths. That’s how we found Asian tomatoes with a pink colour and subtle flavour, and that ultimately resulted in our unique Silky Pink© tomato varieties.

Soft on the outside, strong on the inside

Silky Pinks bring together the best of two worlds: the unique appearance and aromatic flavour of the pink tomatoes that originated in Japan, and the robustness and high productivity of Rijk Zwaan varieties.

All Silky Pink tomato varieties are characterised by:

  • Pink flesh inside a translucent skin
  • A naturally sweet taste with a hint of acidity
  • A juicy yet firm bite
  • Robust plants

New segment

Silky Pink is available in 2 variations: as cocktail tomatoes and fine truss tomatoes. The cocktail tomatoes produce an early harvest and a high yield. The truss tomatoes have a strong setting. This means that the Silky Pink varieties are productive.

Pink tomatoes enable a new market segment to be created that differs from red tomatoes in terms of both colour and aromatic flavour. Foodservice companies can also use pink tomatoes to set themselves apart.