Lt Defense

LT Defense

Külleme (Leveillula taurica (LT)), biberdeki en ciddi hastalıklardan bir tanesidir. Rijk Zwaan küllemeye (Leveillula Taurica (LT)) karşı bir direnç geliştirdi. Bu direnç artık Rijk Zwaan’ın biber çeşitlerinde kendisini her geçen gün daha fazla gösteriyor. Bu çeşitler Lt etiketiyle diğerlerinden ayrılıyor.

Daha az küf

Lt’ye dirençli biber çeşitleri küllemeye karşı orta dirence sahiptir. Bu, standart çeşitlere kıyasla külleme hasarına daha az hassas oldukları anlamına gelir. Lt Defense çeşitleri külleme gelişimini ve büyümesini yavaşlatma özelliğine de sahiptir. Bu sadece mahsule gelecek zararı geciktirmekle kalmayıp aynı zamanda üreticilerin bu tarz zararlara müdahale edebilmesi için onlara yeterince zaman vermektedir. Ayrıca, bu çeşitler her zamanki yüksek kalite ve üretim standartlarını da karşılamaktadır.

Pratik faydalar

Orta direnç sayesinde üreticiler küllemeyle başa çıkabilmek için daha az mahsul koruma ürünleri kullanmaktadır. Bu özelliğin en önemli faydaları arasında şunlar sayılabilir:

  • Para tasarrufu
  • Daha iyi çalışma ortamı
  • Küllemenin doğal düşmanlarına daha fazla yer açan ve mahsul koruma ürünlerinin daha az kullanılmasını sağlayan bir ortam
  • Perakendecilerin talepleri doğrultusunda daha az kalıntı

Bu direnç, mahsullerin daha sağlıklı olmasını ve daha fazla verim vermesini sağlamaktadır. Küllemeye karşı kullanılan birçok mahsul koruma ürünü sülfür içerir ki bu madde seralardaki plastiğe zarar vermektedir. LT direnci sayesinde plastiğin ömrü de uzamaktadır. Bu da masrafların azalmasını sağlamakta ve hem atığı azaltarak hem de daha az karbon ayak izi bırakarak çevreye yardımcı olmaktadır.