Hydroponics

Hydroponics

Rijk Zwaan, suda yetiştirmeye uygun çeşitler üzerinde uzun yıllardır çalışıyor. Bütün bu süre zarfında topraksız üretim yöntemlerine özel olarak adapte edilmiş bir dizi yapraklı sebze geliştirdik.

Dünya çapında marul gibi topraksız üretim mahsulleri her geçen gün daha popüler hale geliyor ve artık İskandinavya, Benelüks bölgesi, Güneydoğu Asya, Rusya, Brezilya, Japonya ve Avustralya’da bunun artık normal bir uygulama olduğu söylenebilir. Topraksız tarımda bitkiler toprak yerine bir katman üzerinde büyüyor ve besin maddeleri ile zenginleştirilmiş sudan besleniyor.

Topraksız üretime uygun

Rijk Zwaan suda yetiştirilebilen çeşitler geliştirirken hızlı ve kompakt büyümeye, hassas yaprak uçlarının olmamasına, kırmızı çeşitlerde iyi bir renk yoğunluğunun yakalanmasına, sağlıklı ve tek tip bir mahsule ve son olarak işleme ve paketleme kolaylığına büyük bir önem veriyor.

Bremia, topraksız üretimde sorun olmazken yaprak bitleri (afidler) sorun oluşturabiliyor ve zaten bu yüzden çoğu çeşidin yaprak bitlerine karşı direnci bulunuyor.

Aşırı temiz, taze ve sağlam

Yüksek teknolojili su-tabanlı üretim sistemleri marulun mahsul koruma ilaçları olmadan üretilmesini mümkün kılıyor. Bu sayede bizler de üreticilerin perakendecilerin, gıda hizmetleri şirketlerinin ve sanayinin beklentilerini karşılamalarına yardımcı oluyoruz.

Bu üretim şeklinde yapraklarda kum, taş ya da kir bulunmadığı için marulların çok fazla derinlemesine yıkanmasına da gerek kalmıyor.

Marul kökü yapraklardan ayrılmadan satıldığı için ürün “yaşayan marul” olarak satılabiliyor ve çok daha uzun taze kalabiliyor.

LED ışıklar üreticilerin optimum büyümeyi sağlayabilmeleri için tam ışık miktarını vermelerini sağlıyor. Ürünler verimliliği artıran çoklu katman halinde bile yetiştirilebiliyor. Ayrıca, hasat doğal iklime daha az bağlı olduğundan dolayı verim de istikrarlı oluyor. Bunun sonucunda toprak koşulları kötü olan ülkelerde bile perakendeciler üreticilerle işbirliği yapabiliyor.