'‘Küçük çiftçiler için fırsatlarla dolu biberler’'

Renalda'nın hikayesi

Renalda Bernard Mlay eskiden bankacı olarak çalışıyordu. 23 yıl sonra gençlik tutkusunun peşinden gitmeye ve girişimci olarak bir tarım işletmesi kurmaya karar verdi. Mütevazı bir başlangıç yapmaya inanan Renalda Moshi, Tanzanya’da ebeveynlerinin evinin arka bahçesinde, kendi yaptıkları 300 metrekarelik iki adet tünel ile başlamaya karar verdi.

Doğru başlangıç materyali

Finans sektöründeki geçmişi, işleri ciddiye almasını ve doğru başlangıç malzemesine yatırım yapması gerektiğini farketmesini sağladı. Renalda , kırmızı ve sarı tatlı biber yetiştirmeye karar verdi ve Rijk Zwaan’dan kaliteli tohumlar satın aldı.  

Basit ipuçları

Ekme işlemi iyi gitti ve tek bir bitki bile heba olmadı fakat sezon içerisinde yeni başlayanların sıklıkla yaptığı hataları O da yaptı. Bitkiler çok iyi beslendiler ve sulandılar fakat çok az çiçek ve meyve verdiler. Rijk Zwaan’ın ürün danışmanları, hemen kendisine budama ve ürün bakımı hakkında bazı basit ipuçları konusunda yardımcı oldular ve gübre düzenini değiştirmesi konusunda tavsiyede bulundular.

Yaz mevsiminde ilk hasat yapıldı ve ilk 150 kg’lık satışın hemen ardından tohum maliyeti karşılanmış oldu. Ayrıca yeni yatırımlar için büyük miktarda para da kaldı. Bu sonuç Renalda’yı tatmin etti ve pek çok başka kişiye de ilham kaynağı oldu. Sadece yakın çevresindeki arkadaşları ve akrabaları değil başka bölgelerde yaşayan pek çok potansiyel küçük çiftçi için de.

Renalda Tanzanya’da küçük bir çifçi olarak başarılı bir başlangıç yaptı ve geleceğe dair pek çok fırsat olduğunu gördü. Rijk Zwaan, bu inancı paylaşıyor. Renalda ile beraber sağlıklı bir gelecek için çalışıyoruz.