''Taze kesim düz marula dair yeni fırsatlar''

Lorraine'in Hikayesi

Bakkavor’un amacı, tüketicilere taze hazırlanmış yiyecekler yoluyla kolaylık, kalite ve eğlenceyi bir arada sunmaktır. Teknoloji uzmanı Lorraine Shaw, işlerini, üretimlerini büyütmek için her zaman yeni ürünler ve ileri teknoloji için arayış içerisindedir. En büyük hedeflerinden biri, taze kesilmiş salata yapraklarının raf ömrünü arttırmaktır.

Doğal Çözüm

“En popüler salata yapraklarından bir tanesi de düz maruldur: Başka bir marul türü onun dokusu ve tadı ile eşleşemez. Ne yazık ki bu tür, yaprakları kesilen yüzeyde renk bozulmasından, (pembeleşme olarak da bilinen ) muzdarip olan bir türdür.  Bu durum, birkaç yıl öncesine kadar gördüğümüz  ambalajlı düz marul satışlarındaki düşüşe de kısmen açıklık getirmektedir. Bu yüzden Rijk Zwaan, bize taze kesilmiş düz marulun pembeleşmesiyle mücadele için Knox™  adındaki doğal çözüm yolu üzerinde çalışmakta olduklarını söylediğinde çok heyecanlandık.”    

 

 

Büyük fabrika denemeleri

“Rijk Zwaan denemelerinden geliştirmek üzere yeni materyaller seçtiğimizde, üreticilerimiz ve Rijk Zwaan ile yakın işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Bu, Knox™  için de geçerli idi. Genellikle, küçük fabrika denemelerini takip eden tarla denemelerine başlarken, bu sefer nispeten büyük miktarlardaki ambalajlanmış materyalleri değerlendirerek başladık.”  

“ Knox ™ özelliğinin raf ömrünü en az iki gün uzatabileceğini gösteren kapsamlı verilere ulaştık." Hala, daha çok veri toplamaya, özellikle agronomik özelliklerle ilgili veri toplamaya ihtiyacımız var fakat ilk sonuçlar oldukça cesaret verici.”

Artan güvenilirlik

“İlk etapta biz Knox™ ’yi sürecimizin verimliliğini ve ürünümüzün güvenilirliğini artırmak için bir fırsat olarak görüyoruz. Ayrıca düz marulun raf ömrü uzunluğu konusunda daha rahat olabilmemizi ve renk, biçim ve tat gibi diğer nitelikleri üzerine de daha fazla odaklanabilmemizi sağlamaktadır. Hatta bir sonraki adım düz marul içeren ürünlerin paket ömürlerini uzatmak olabilir ki bu da harika olur.”