Serge'nin hikayesi

Biberler ile daha fazla insanı cezbetmek !

Serge Aime Kouakou, 15 yıldır şef olarak çalışıyor. Fildişi Sahilinde doğmuş ve Londra'da eğitim almış. Şu anda, Almeria'da bir restaurant var ve İspanyol kültürüne uyum sağlamaya çalışıyor. En büyük tutkusu, daha fazla insanı sebze yemeye ve sebzeleri sevmeye teşvik etmek.

İlham


"Sebzeler, düşündüğümüzden daha zengin içerikli ve çok yönlüdür ve sağlıklı beslenme trendine mükemmel bir uyum sağlarlar. İki yıl önce, Rijk Zwaan'la ve birçok farklı ürünüyle tanıştım. Suşi yapımında da kullanılabileceğim, yoğun iç rengi olan domatesler ve çeşitli renklerde yaprakları olan salatalar keşfettim. Bu tür yeniliklerle karşılaşmak beni,  kendime meydan okumaya ve her zaman yeni olanaklar araştırmaya teşvik ediyor. Bunun karşılığında, Rijk Zwaan'la, yepyeni deneyimlerimi paylaşıyorum.’’

Şaşırtıcı derecede tatlı

"Genel olarak, bir sebzeyi ne şekilde  pişirirsem pişireyim  özgün tadın kaybolmamasını tercih ederim.”  Örneğin ; Sweet Palermo biber çeşidini ele alalım. Çok tatlı - ama şekerli  değil! Sadece mükemmel bir aromaya sahip.  İnce kabuğu ve neredeyse hiç olmayan çekirdekleri sayesinde, Sweet Palermo biberini kullanabileceğim pek çok tarif var. Fırında pişirebilirim ya da bir salatada servis yapabilirim.  Aynı zamanda ideal bir atıştırmalık olarak tüketebilirim. Birçok insan, geleneksel olmayan ürünlerin tadına bakmaya yanaşmaz. Bu tür yenilikler, değişime açık tüketicilerin bulunduğu grupları, daha fazla sebze yemeye teşvik etmemizi sağlıyor.