Arzu'nun hikayesi

Arzu Tohan rüyalarının peşinden gitmeyi seviyor

Arzu Tohan

Farklı konularda araştırmalar yaptığı, farklı ülkelerde ve kültürlerde vakit geçirdiği tarım çalışmalarından sonra, araştırma ve geliştirme alanında çalışmayı tercih ettiğini keşfetti. Bu, ona yaratıcı olma ve sürekli öğrenme şansı veriyor. O, birçok şeyi doğadan, insanlardan ve diğer kültürlerden öğreniyor.

Farklı bir çeşit

Arzu 2003 yılında patlıcan ıslahından sorumlu olarak çalışmaya başladı. O dönemde denemelerde özel ve  ilginç bir çeşit bulundu. Hollanda'daki patlıcan ıslahçısı Joep ile birlikte bu çeşidi açık alan için hibrit bir çeşit olarak çalışabileceğini düşünüyordu ancak Rijk Zwaan'ın bu konuda herhangi bir ıslah programı yoktu. Birkaç testten sonra bir üreticinin tarlasında çeşidi test etmeye karar verdiler ve pazar tanıtımından sonra en çok satan çeşit oldu. Anamur RZ F1 adını verdiğimiz bu çeşit  günümüzde de pazarın önde gelen çeşidini oluşturuyor.

Işıldayan gözler

Arzu bu başarının inancın ve hevesin bir sonucu olduğuna inanıyor. Sayılar her zaman yeterli olmuyor. Özgürlüğe ve ışıldayan gözlere de ihtiyacınız var. Bunlar, insanları belli bir kalıbın dışında düşünmeye ikna edebilir çünkü bazen bir üretici tam olarak ne aradığını bilmiyor.

Arzu, tarlada zaman geçirmeyi sevdiği kadar pazarla yakın ilişki içerisinde olmayı da seviyor. Meslektaşları, üreticileri ve diğer paydaşları ile görüşmeler yaptığında başka görüş ve perspektiflere de açık oluyor. Olumsuz duygular üzerine enerji sarfetmek istemiyor. Tüm tecrübesi ona, iyi fikirler elde etmenin en iyi yolunun açık fikirli olmak olduğunu öğretti.

Arzu, özgürlük ve motivasyonun, daha iyi  patlıcan çeşitlerinin geliştirilmesi için çok gerekli olduğuna inanmaktadır. Rijk Zwaan da bu inancı paylaşmaktadır. Arzu ile birlikte, sağlıklı bir gelecek için çalışıyoruz.