25 Kasım 2019

Yeni Ortaya Çıkan ToBRFV Virüsü

Virüs ilk defa 2014’te Ürdün ve İsrail’de raporlandı. Keşfedilmesinin ardından, ToBRFV Amerika Birleşik Devletleri (Kaliforniya), Meksika, Almanya, İtalya, Suudi Arabistan ve Türkiye’de de doğrulandı.

Özellikler

ToBRFV, tobamovirüsler grubuna aittir ve Tütün Mozaik Virüsü (TMV) ile Domates Mozaik Virüsüne (ToMV) yakından akrabadır. Önde gelen konakçıları domates ve biberlerdir. ToBRFV, domatesteki tobamo dayanıklılıklarını (Tm22, Tm1) aşabilir. Bu, mevcut tüm domates çeşitlerinin duyarlı olduğu anlamına gelir. Tobamo dayanıklılığı (Tm0, Tm2, Tm3) olan biberler, ToBRFV’ye dayanıklıdır. Ancak araştırmalara göre Tm0 dayanıklılığı olan bitkiler, 30°C ve üzeri sıcaklıklarda enfekte olabilir. 

Yayılma

ToBRFV mekanik yollarla bulaşır. Bu, virüsle herhangi bir temasın hastalığı yayabileceği anlamına gelir. Nakletme, budama, bağlama, kültivasyon, püskürtme ve hasat yapma gibi elle dokunma faaliyetleri virüsü yayma yollarındandır. Kıyafetler, ayakkabılar, ekipmanlar ve aletler gibi materyaller de virüsü taşıyıp yayabilirler. Ayrıca yayılım bombus arısı gibi böcekler yoluyla da gerçekleşebilir. Tohumlarda, öncelikle yüzeyde ve daha nadir olarak iç kısımda bulunduğu düşünülmektedir. Diğer tobamovirüsler gibi ToBRFV de çok stabildir ve oldukça bulaşıcıdır. Zararlılığını kaybetmeden suda, yüzeylerde ve bitki materyalinin yokluğunda uzun zaman hayatta kalabilir. Petunya, tütün ve Solanum nigrum gibi diğer Solanaceae konakçıları ToBRFV için bir hazne görevi görebilir. Hazne görevi görebilecek diğer türler arasında Chenopodium benzeri Chenopodium murale ve Chenopodium quinoa vardır.

 

Tespit

ToBRFV, tobamovirüsler için ELISA testi ile tespit edilebilir. ELISA ila bulunan pozitif tobamovirüsün ToBRFV olup olmadığını belirlemek için belirli bir PCR testi gereklidir.

Tarlada, semptomatik bitkileri kontrol etmek için hızlı bir test olarak Agdia’nın TMV ImmunoStrip®’i kullanılabilir. Ancak bu şeritler çok hassas değillerdir. Bu şeritlerin verdiği negatif bir sonuç virüsün yokluğunu garantilemez.

 

Belirtiler

ToBRFV belirtileri PepMV ve diğer tobamovirüslerinkine benzer olabilir.  Belirtiler orta derece ila ağır olabilir ve enfeksiyon çevresel şartlar ve çeşit duyarlılıklarına bağlıdır. Belirtiler, taze pazar meyvelerinin değerlerini düşürecek veya pazarlanamayacak hale getirecek kadar ağır olabilir. ToBRFV tohum yoluyla bulaşan bir virüs olduğundan enfekte bitkilerin tohumları kullanılamaz.

Önleme

Temel hijyen prosedürlerinize ek olarak neler yapabilirsiniz?

• Sadece ToBRFV için test edilmiş güvenilir kaynaklardan domates ve biber tohumlarını kullanın

• ToBRFV girişini önlemek için girişte sıkı bir hijyen uygulaması büyük önem taşır:

  • Yetiştirme alanına girmeden önce ellerinizi su ve sabunla iyice yıkayın (en az 20 saniye) ve ellerinizi dezenfekte edin. Sadece el dezenfektasyonu yeterli değildir.
  • Çalışmaya tekrar dönmeden önce (mesela mola verdikten sonra) ellerinizi yıkayın ve tekrar dezenfekte edin.
  • Bir ayakkabı dezenfektasyon paspası koyun veya girişte ayakkabılarınızı çıkarın.
  • Çamaşır suyu (sodyum hipoklorit) ve peroksit bazlı ürünler etkili dezenfektanlardır. Alkol virüslere karşı etkili değildir.
  • Her bir sera veya alan için farklı kıyafetler ve aletler kullanın.
  • Bilinmeyen veya güvenilir olmayan kaynaklardan domates ve biber girişinden kaçının.

• Ürününüzü tekrar dikmeden önce tüm yapılar ve ekipmanların iyice dezenfekte edildiğinden emin olun.

• Materyalleri ve yüzeyleri su ve sabunla temizleyin ve çamaşır suyu ya da antioksidan bir ajanla dezenfekte edin.

• Ürününüzü hastalıklar için düzenli olarak izleyin. Şüpheli bitkileri laboratuvarda test edin.

Eylem

Şüpheli bir bitki olması durumunda neler yapılmalıdır?

• Şüpheli bir bitki görürseniz mutlaka bilinen bir laboratuvara numune gönderin.

• Enfekte bitkileri ve etraflarındakileri alın, bir poşete koyun ve imha edin.

• Alanı kapatın (veya erişimi kısıtlayın). Ekinde elle dokunma faaliyetlerinin sadece bu alanda çalışan personel tarafından, özellikle bu iş için kullanılan kıyafetler ve aletlerle yapıldığından emin olun.

• Virüsün yayılımını izlemek için bu alandaki kontrolleri arttırın.

Rijk Zwaan neler yapıyor?

• Rijk Zwaan hastalıkların bulaşmasını engellemek için tüm tesislerde her zaman yüksek hijyen kurallarını uygular.

• Tüm Rijk Zwaan domates ve biber tohum gruplarının temsili numuneleri, Naktuinbow tarafından akredite edilen laboratuvar testleri ile ToBRFV için test edilir.

• Ar&Ge departmanımız şu an dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesi üzerine çalışmaktadır.

• Bazı ülkeler domates tohumuna yönelik gereklilikleri sıkılaştırmaktadır. Rijk Zwaan Satış Destek departmanı bunun farkındadır ve size gerekli tüm bilgilendirmeyi yapacağını temin eder.

 

Detaylı yazımızı ekli dosyadan okuyabilirsiniz.

ToBRFV Virüs