16 Haziran 2017

Partnerlerimizle birlikte, Hollanda High Tech Gezisi

Ekibimizden, Celal Gümrükçüoğlu ve Erkut Baç’ın eşliğinde gerçekleşen gezimiz oldukça başarılı ve verimli geçmiştir.

Gezimizin amacı, tüm üretici grubunun sektörel paylaşımlarını arttırarak, üretimdeki yeniliklerin pozitif ve negatif yönlerini ortaya çıkarmaktı. 

 

Ziyaretlerimize Türkiye topraksız tarımına yön veren Van Der Knaap, Hoogendoorn, Volstar, Delpy, Prominent gibi tedarik firmalarını yerlerinde ziyaret etmek  ile başladık. Ziyaret ettiğimiz bu firmalar, çalışmalarını detaylı olarak bizlerle paylaştılar.  Ayrıca, Hollanda Delft bölgesindeki topraksız tarım üreticilerini de ziyaret ettik. Onlarla,  üretimle ilgili olarak interaktif şekilde fikir alışverişinde bulunma şansını yakaladık.

 

Gezimizin son gününde,  Rijk Zwaan Hollanda merkez tesislerinde bir adet tohumun ıslah başlangıcından, üretimine ve son olarak paketlenmesine kadar geçen süredeki işlemlerin akışını, Türkiye HTG üreticilerimize göstermiş bulunduk.  Ardından dünyaca ünlü Rijk Zwaan Trial Center Tomato’da çeşitlerimizin sergilendiği ve teknik verilerinin tutulduğu seramızın ziyaretini gerçekleştirdik. Üreticilerimiz,  ilerleyen zamanlarda Türkiye üretimlerinde yapabileceğimiz farklı ve yeni çalışmalar için bazı çeşitlerden notlar aldılar ve  bazı çeşitleri de seçmişlerdir.

 

Tüm katılımcılara bu gezimizde bizlerle oldukları için çok teşekkür ederiz.

Rijk Zwaan High - Tech Ekibi