18 Mayıs 2018

Ispanakta yeni bir resmi mildiyö ırkı tanımlaması yapıldı

Uluslararası Ispanak Perenospora Çalışma Grubu (IWGP), 26 Nisan 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Pfs:17 adıyla yeni bir resmi ıspanak mildiyö dizisini tanımladı.

Yeni resmi mildiyö dizisi

Ispanak üzerinde yeni bir mildiyö patojeni ırkı (Peronospora farinosa f. sp. spinaciae = P. effusa) ilk olarak Yuma, Arizona, ABD’de 2014 yılında tanımlanmıştı. Bu ırk, önemli ıspanak çeşitlerinin dayanıklılığını aşma yeteneğine sahipti.

 

IWGP (International Working Group Perenospora)

Hollanda'da bulunan ve Plantum tarafından yönetilen IWGP, büyük uluslararası tohum şirketleri, Naktuinbouw ve çeşitli araştırma merkezlerinin temsilcilerinden oluşmaktadır.

IWGP sürekli olarak patojenlerin yeni dizilerini izler ve mildiyö ırklarının kırılma direncinin açık ve tutarlı bir şekilde ilgili taraflarla paylaşılmasını sağlar. Ortak diferansiyel kümeleri kullanan IWGP üyeleri, mildiyö salgınlarını ve yeni izolatların görünümünü izler.

Daha fazla detay Plantum web sitesindeki duyuruda yer almaktadır.

 

Entegre direnç yönetimi

Rijk Zwaan’ın ıspanak programı, Pfs: 17’ye ve ayrıca diğer resmi dizilere ve bazı durumlarda da diğer yerel izolatlara dayanıklı bir dizi çeşide sahiptir. Çeşitlerin performansı ve mildiyö ile ilgili en son bilgiler için üreticilerimizin yerel satış temsilcileriyle iletişime geçmesini öneriyoruz.

Pfs:17 şu an için sadece ABD ve Avrupa’da yayılım göstermektedir.

Ancak, üreticilerimize bütün resmi dizilere ve yerelde keşfedilen izolatlara karşı dayanıklı ıspanak çeşitleri tedarik etmeye çalışan bir ıslah şirketi olmamıza rağmen bunun mildiyö salgınlarına karşı her zaman bir garanti olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizmek isteriz.

Rijk Zwaan, dayanıklılık yönetimine bütüncül bir yaklaşım sunmaktadır; Dayanıklı çeşitler bunun büyük bir kısmını oluşturmaktadır, ancak hastalık kontrolleri ve hijyen önlemleri de yeni mildiyö ırklarının gelişmesini engellemeye yardımcı olmak için önemlidir. Kalıntıların ve hastalıklı bitkilerin uzaklaştırılması gibi uygun hijyen uygulamaları, ürünlerde mildiyö oluşumunu azaltacaktır.