15 Nisan 2021

Ispanakta iki yeni downy mildew ırkı adlandırıldı: Pe: 18 and 19

Ispanaktaki downy mildew patojeninin (Peronospora effusa) iki yeni ırkı, Uluslararası Ispanak Peronospora Çalışma Grubu (IWGP) tarafından adlandırılmıştır. Avrupa'da bulunan İzole SP1924, Pe: 18. Irkı olarak adlandırılır. ABD'de bulunan izolasyon UA202001E, Pe: 19 ırkı olarak adlandırılır. Rijk Zwaan’ın ıspanak programı, Pe: 18 ve Pe: 19’a dirençli çeşitlere sahiptir.

Her iki ırk da dünyanın her yerinde ıspanak endüstrisi için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bu yeni ırklara karşı direnç önemlidir.  Terra Ürün Koordinatörü ve IWGP üyesi Anne Königs, "Sebze ıslah şirketi olarak, dirençli ıspanak çeşitleri ile dünya çapındaki ıspanak üreticilerine bir çözüm sunabilmekten dolayı mutluyuz" diyor.

Rijk Zwaan’ın dirençli ıspanak çeşitleri

Rijk Zwaan’ın ıspanak programında Pe: 18 ve Pe: 19'a, diğer resmi hatlara ve bazı durumlarda diğer yerel izolatlara dirençli çeşitler bulunmaktadır. Çeşit performansı ve küf direnci hakkında en güncel bilgiler için, üreticilerin yerel satış temsilcileriyle görüşmelerini tavsiye ederiz.

 

Entegre direnç yönetimi

Rijk Zwaan, direnç yönetimine entegre bir yaklaşımı savunur; dirençli çeşitler bunun büyük bir bölümünü oluşturur, ancak hastalık kontrolleri ve hijyen önlemleri de yeni küf ırklarının gelişmesini önlemeye yardımcı olmak için önemlidir. Zarar görmüş ve hastalıklı bitkilerin temizlenmesi gibi uygun hijyen uygulamaları, ürünlerde küf yayılmasını azaltacaktır.

IWGP Hakkında

Ispanakta Peronospora üzerine Uluslararası Çalışma Grubu (IWGP), virülansta bilinen ırklardan sapan patojen hatlarının görünümünü sürekli olarak izlemektedir. Bu şekilde IWGP, tohum endüstrisi, yetiştiriciler, bilim adamları ve diğer ilgili taraflar gibi kamu ve özel kuruluşlar arasında, birkaç yıl boyunca hayatta kalmaya yetecek kadar ısrarcı, geniş bir alanda meydana gelen ve önemli bir ekonomik etkiye neden olan tüm direniş kırıcı ırklar hakkında tutarlı ve net bir iletişimi teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Daha fazla ayrıntılı bilgiyi, aşağıdaki indirilebilir basın bülteninde bulunan duyuruda bulabilirsiniz.

 

Sektör iş birliği

IWGP uluslararası olarak çalışmaktadır ve Hollanda'da bulunan Plantum tarafından yönetilmektedir. ıspanak tohum şirketlerinin (BASF, Bayer, Bejo, DeSeed, Enza, Pop Vriend, Rijk Zwaan, Sakata, Syngenta, Takii ve Vilmorin) ve Naktuinbouw'un temsilcilerinden oluşmakta ve Arkansas Üniversitesi'ndeki kamu araştırmaları tarafından desteklenmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki ıspanak araştırmacıları, IWGP girişimine katılmaya ve yeni izolatları tanımlamak için ortak ana bilgisayar diferansiyel kümesini kullanmaya davet ediliyor. Diferansiyel setin tüm belirtilen izolatları ve tohumları Naktuinbouw'da (Hollanda) ve the International Seed Federation mevcuttur.

Plantum'un basın bültenini indirin