02 Haziran 2016

Expo 2016 Rijk Zwaan Standı

Rijk Zwaan Türkiye, 23 Nisan – 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenmekte olan Expo 2016 projesinde, partner firmalarıyla birlikte “ Sağlıklı bir geleceği paylaşmak “ temalı standıyla yer alıyor.

 Geçtiğimiz hafta, Hollanda ülke günü kapsamında düzenlenen etkilinlikte, Hollanda Büyükelçisi  Mr. Cornelis van Rij ve Tarım Ateşesi Mr. Mehmet Çevikoglu bu standı ziyaret etti.

 

Stantda, yaşayan marulların olduğu bir system geliştirilmiş. Bu sistemde yetişen ürünlerin sulaması boruların altına yerleştirilen akvaryum tarafından sağlanıyor.  Sürekli devir daim eden su, filtre ile temizlenerek hem bitkileri besliyor hem de balıklara temiz bir ortam sunuyor.  Tarımda sürdürülebilir çözümlerin olabileceğini ispatlayan bu system sayesinde, çok az miktarda su kullanarak, sağlıklı ve ilaçsız sebzeler yetiştirilebileceğini görüyoruz.

 

Standın bir bölümünde bambus arılarının bulunduğu bir kutu görüyoruz. Burada anlatılmak istenilen nokta şu ki ; Arılar, yetiştiricilikte doğal tozlamayı sağladığı için bitkiler doğal yollarla dengeli bir şekilde gelişebiliyor. Stantda göreceğiniz buzdolabının içinde ise Rijk Zwaan’ın ve partnerlerinin yeni ürünlerini görebiliyoruz. Özellikle Erüst Tarım’ın mikrofiliz projesi oldukça dikkat çekici. 

 

Rijk Zwaan Türkiye Direktörü Joop Vegter şirket amaçlarını şöyle açıklıyor “ Islah firması olarak hedefimiz, görünümüyle ilgi çeken, kullanıma hazır ve lezzetli sebzeler üretmek. Çıtır ve atıştırmalık salatalık, kullanıma hazır marullar, mini domatesler özellikle çocukların ilgisini çekiyor ve onları sebze tüketmeye yöneltiyor. Bu sayede sağlıklı bir geleceğin oluşumunda katkımız olması, bizi mutlu ediyor. “

 

Rijk Zwaan,  ayrıca bir sosyal ağ olarak kurulan Lovemysalad.com’un da kurucusu. Love My Salad’ın hedefi sebze sektöründe çalışan profesyoneller ile tüketicileri buluşturmak ve böylece insanları daha fazla sebze tüketimine teşvik etmek. Platformda, farklı salata tarifleri, bloglar ve bilgi yazıları bulabilirsiniz. Şu anda Lovemysalad.com’un yaklaşık 250,000 ‘e yakın üyesi bulunmaktadır. Büyükelçi Mr. Cornelis van Rij  da Expo standında bulunan dokunmatik ekran aracılığıyla, bu sosyal ağa üye oldu.