03 Temmuz 2018

Avrupa’da Bl: 34EU ve Bl: 35EU olmak üzere iki yeni Bremia lactucae ırkı tespit edildi ve adlandırıldı

Marul mildiyösüne neden olan ajan olarak bilinen Bremia lactucae genetik açıdan büyük değişkenlik gösteriyor. Tek bir marul üretme tarlasında dahi birden fazla ırk bir arada bulunabiliyor. IBEB-EU, 2017 Kasım ayında Paris’te bir araya gelerek, Avrupa’da 2016 ve 2017 yıllarında tespit edilmiş olan 1020 Bremia lactucae izolatını değerlendirdi. 2017 yılında en geniş yayılımlı ırk Bl: 33EU olarak belirlendi. Avrupa genelinde yaygın bir oluşum gösteren ırk, numunelerin %17’sinde tespit edildi. Bl: 29EU, Bl: 31EU ve Bl: 32EU gibi yakın zamanda isimlendirilmiş diğer ırkların daha düşük sıklıklar sergilediği görüldü.

2016 ve 2017 yılında karşılaşılan izolatların büyük kısmı yeni ırklardan oluşuyordu. Bu yeni ırkların çoğunun aynı bölgede sadece bir veya birkaç kez görülmüş olması, ilgili salgınların büyük olasılıkla ancak yerel alanda etkili olduğuna işaret ediyor. Buna karşın, önceki yıllarda hâlihazırda tespit edilmiş olan iki izolat, daha yaygın bir dağılım sergiliyor. Bu iki izolatın virülans paternleri tüm izolatların %25’inde tespit edildi.

Resmi değerlendirme süreci 2017 yılı Kasım ayında başlatılmıştı. 2018 yılı Nisan ayında ise, IBEB-EU iki aday izolatta tutarlı test sonuçlarının elde edildiğine kanaat getirerek, aşağıdaki iki ırkı isimlendirmeye karar verdi:

Bl: 34EU   (EU-C 54-15-01, izolat NL15-073)

Bl: 35EU   (EU-C 62-15-06, izolat 480)

Bl: 34EU Avrupa’da yaygın bir dağılım sergiliyor ve Fransa, Almanya, Hollanda, Birleşik Krallık, Avusturya, İsviçre, İtalya, İspanya, Portekiz ve İskandinavya’da görülüyor.

Bl: 35EU ise büyük ölçüde Fransa’da görülmekle beraber, G-Hollanda, G-Birleşik Krallık ve GB-Almanya gibi diğer ülkelere de yayılmıştır.

Bu ırk, Bl: 33EU’nun ek direnç kaynaklarını da parçalayabilen ve Bl: 33EU ile aynı alanlara yayılan daha agresif bir varyantı olarak tanımlanabilir.

Yalnızca yerel alanda etkili olan bazı izolatlar zaman zaman çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu izolat çeşitliliği, önem taşıyan tüm Bremia izolatlarının resmi olarak isimlendirilmesini zorlaştırıyor. Son dönemdeki salgınların daha çok yerel nitelikte olmasının, ıslah işletmelerinin dirençli genleri giderek daha geniş aralıklarla başarılı bir şekilde uygulamaya koymasıyla ilgili olduğu görülüyor. Bu nedenle, Kurul ıslah işletmelerinin yetiştiricilere isimlendirilmiş Bl: 16-35EU ırklarına dirençli marul çeşitlerini tedarik etmesine karşın, bu uygulamanın Bremia karşısında tam bir garanti sağlamadığını vurguluyor.

Kurul, bitki direncine ek olarak kimyasal denetimin ve hijyen tedbirlerinin öneminin de altını çiziyor. Özellikle genç bitki aşamasında yapılan fungisit uygulaması, dirençli marul bitkilerine yeni Bremia ırklarının gelişiminin önlenmesine yardım eden ilave bir koruma sağlar. Döküntülerin ve hastalıklı bitkilerin toplanması gibi doğru hijyen uygulamaları, Bremia’nın marul bitkilerinde yayılımını azaltacaktır.

2016 yılı Mart ayından bu yana, EU-C seti adı verilen yeni bir diferansiyel setinin uygulamada olduğu ve altı haneli kodların Bl: 33EU'nun isimlendirilmesinin ardından farklılaştığı unutulmamalıdır. EU-B seti artık resmi testlerde kullanılmamaktadır.

Diferansiyel seti ve altı haneli kodlar hakkında daha fazla bilgi almak için, ISF Web sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.worldseed.org/our-work/plant-health/other-initiatives/ibeb/

 

IBEB

IBEB-EU Hollanda ve Fransa merkezli tohum işletme birlikleri Plantum NL ve UFS’nin ve GEVES/SNES ve Naktuinbouw adlı bağımsız kuruluşların temsilcilerinden oluşmaktadır. IBEB, Avrupa genelinde faaliyet gösteren birçok Bremia araştırmacısı tarafından desteklenmektedir. Marul yetiştiricileri Bejo Zaden, Enza Zaden, Gautier, Nunhems Rijk Zwaan, Monsanto, Syngenta ve Vilmorin ise işletme birliklerini temsil etmektedir.

EU-C çeşit tayin setinin isimlendirilmiş tüm izolatları ve tohumları, GEVES/SNES (Fransa) ve Naktuinbouw (Hollanda) kuruluşlarında mevcuttur.

 

Bl: 34EU & Bl: 35EU hakkında daha fazla bilgi için  yerel satış temsilcinizle irtibat kurabilirsiniz.

 

 

Basın Açıklaması