BonDefense

BonDefense

Hıyar yeşil alacalı mozaik virüsü (CGMMV), çok hızlı ve kolayca yayılan inatçı bir virüstür. Bu virüse daha dayanıklı bir bitki, enfeksiyonu engelleyebilir. Rijk Zwaan CGMMV’ye karşı direnç geliştirmiştir. Bu direnç Rijk Zwaan hıyar çeşitlerinde kendisini günden güne daha fazla göstermektedir. Bu tarz çeşitler CGMMV logosuyla ayırt edilebilir ve BonDefense serisine eklenmiştir.

Yüksek direnç

BonDefense hıyar çeşitleri hıyar yeşil alacalı mozaik virüsüne karşı yüksek direnç gösterir. Yapraklarında ve/veya meyvelerinde neredeyse hiç denebilecek kadar virüs semptomu görülür. Ayrıca, yüksek dirençli çeşitlerde virüs, hassas çeşitlere nazaran çok daha yavaş çoğalır. Bağımsız araştırmalar, BonbonRZ gibi bir BonDefense çeşidinde 40 hafta sonraki enfeksiyon seviyesinin hassas çeşitlere kıyasla yüzde 95 daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar uygulamada da kendisi göstermektedir.

Pratik faydaları

BonDefense hıyarlarında virüs semptomu görülmemesi ve hastalığın yavaş bir şekilde yayılması üreticiler açısından çok ciddi faydalar getirmektedir. Normal hassas çeşitlerle kıyaslandığında BonDefense çeşitlerinde:

  • Daha yüksek üretim
  • Daha iyi meyve kalitesi
  • Daha düşük virüs konsantrasyonu
  • Bitkiden bitkiye daha yavaş aktarım görülmektedir.

Hijyenik çalışma

BonDefense çeşitleri CGMMV’ye karşı dirençliyken, tamamen bağışık değillerdir. Dolayısıyla, virüsün yayılmasını minimuma indirmek için hijyenik çalışmak çok önemlidir.

Hijyen aynı zamanda diğer üretici şirketlerden ya da daha sonraki yetiştirme dönemlerinden gelebilecek enfeksiyonu engellemek açısından da önemlidir. Sonuçta sağlıklı görünen bir CGMMV çeşidi hala virüse ev sahipliği yapıyor olabilir ve bunu dirençsiz çeşitlere bulaştırabilir. Rijk Zwaan, yıl boyunca üretimi mümkün kılmak için CGMMV’ye dirençli hıyar çeşitleri yelpazesini genişletmeye çalışmaktadır.