Blueleaf

Blueleaf

Bazı bitkiler diğerlerine kıyasla hastalık ve zararlılara karşı daha güçlü bir doğal direnç seviyesine sahiptir. Rijk Zwaan, bu tarz dirençlerle yakından ilgilenmektedir. Bu nedenle hıyar bitkisinde doğal direnci olan bazı çeşitleri seçtik. Bunlar, Blue Leaf etiketiyle diğerlerinden ayırt edilebilmektedir. 

Mavi-yeşil yapraklar

Bazı hıyar çeşitleri koyu, mavi-yeşil yapraklara sahiptir. Bu yapraklar normalden daha fazla klorofil içermektedir. Bir Blueleaf çeşidi:

  • Daha fazla ışık alır ve bunu daha fazla büyüme ve meyve verme şekline dönüştürür.
  • Daha yavaş sararır, yani kabakgiller sarı büyüme önleyici virüsünün (CYSDV) bulaştığı durumlarda bile çok daha uzun süre verimli kalabilmektedir.
  • Besin maddelerini bitkinin her bir tarafına verimli ve etkin şekilde taşır. Bu da üretimi ve meyve kalitesini artırır.
  • Virüslere, Fusarium gibi mantarlara ve beyaz sinek ile “thrip” gibi küf ve zararlılara karşı daha fazla direnebilir.

Yüksek klorofil seviyeleri sayesinde daha sağlam durmasının yanı sıra Blueleaf hıyar çeşitleri zararlılara ve hastalıklara karşı standart dirençlere sahiptir.

Sezon ve üretim bölgeleri

Koyu-yeşil yapraklar, üreticilerin bitkileri daha sağlıklı tutmasını ve doğal şekilde daha uzun üretimde tutmasını sağlamaktadır. Rijk Zwaan her bir sezon ve çok geniş bir üretim bölgesi için Blueleaf çeşitleri geliştirmiştir. Blue Leaf çeşitleri hem uzun hem de mini hıyarlar için mevcuttur.

 

 

Blueleaf hakkında daha fazla bilgi